Air For Life Polska +48 507 801 242
Polski Alarm Smogowy opublikował raport “Droga do czystego powietrza”

Polski Alarm Smogowy opublikował raport “Droga do czystego powietrza”

Kwiecień 21, 2021

Władze kraju podejmują szereg działań, mających na celu poprawę jakości powietrza, jednak mimo to, sytuacja jest trudna. W 13 województwach wprowadzono już ustawy antysmogowe, które regulują dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń. Niestety podjęte działania są niewystarczające, a świadomość społeczeństwa o skali problemu niewielka. Jak możemy pomóc? Każdy z nas powinien zadbać o jakość powietrza. W końcu wszyscy z niego korzystamy.

O zanieczyszczonym powietrzu słyszymy dzięki mediom od kilku dobrych lat. Groźny dla zdrowia smog staje się szczególnie niebezpieczny w okresie grzewczym, a zatem jesienią i zimą, co ważne nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz budynków. Szczególnie dużą rolę odgrywa tu wymiana instalacji grzewczych - kotłów, którymi ogrzewamy nasze domy. Do wymiany w ciągu najbliższych lat jest 2,7 mln takich instalacji. Pomocne są również domowe oraz samochodowe oczyszczacze powietrza, które chronią nas przed szkodliwym działaniem smogu.

Czym jest smog?

Ta krótka niepozorna nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich wyrazów: "smoke" (dym) oraz "fog" (mgła). Definicja jest więc bardzo prosta do odgadnięcia. To zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku przemieszania mgły z zanieczyszczeniami wydobywającymi się z kominów oraz rur wydechowych. Można by pomyśleć, że smog to domena dużych miast, ale nic bardziej mylnego. Z obecnością szkodliwych związków chemicznych w powietrzu spotykamy się wszędzie tam, gdzie są znajdują się większe skupiska ludzi.

Dlaczego smog jest szkodliwy?

Ze spalanych przez nas paliw, takich jak benzyna czy węgiel, wydobywają się niebezpieczne związki chemiczne, które następnie, w wyniku działania wilgoci, przedostają się do układu oddechowego. To m.in. nisko zawieszone pyłki PM 10, a także związki WWA, czyli kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Tlenek azotu oraz tlenek siarki to inne, równie szkodliwe substancje, które przedostają się do organizmu podczas oddychania.

Czym grozi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem?

Zgodnie z potwierdzonymi obserwacjami medycznymi, smog przyczynia się do zaostrzenia alergii oraz astmy, doprowadza do niewydolności oddechowej i zapalenia oskrzeli, w znaczny sposób zwiększa zapadalność na choroby nowotworowe. Zanieczyszczone powietrze ma również negatywny wpływ na rozwój płodu. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej oraz schorzeń układu krwionośnego to kolejne następstwa wdychania smogu. Przemęczenie, duszności, problemy z koncentracją, drapanie w gardle, pieczenie oczu - tego typu objawy świadczą o tym, że powietrze, którym oddychamy, jest szkodliwe.

Aby zadbać o zdrowie nasze jak i kolejnych pokoleń, powinniśmy redukować ilość emitowanych zanieczyszczeń. Jednak co zrobić gdy są już obecne w powietrzu? Technologia AFLPCO idealnie nadaje się do walki ze smogiem, ponieważ nie filtruje powietrza, co powoduje osadzanie się szkodliwych drobnoustrojów na filtrach, ale je dezaktywuje i niszczy tak, aby były dla nas zupełnie nieszkodliwe.

żródło: raport DROGA DO CZYSTEGO POWIETRZA OCENA DZIAŁAŃ ANTYSMOGOWYCH W POLSCE I REKOMENDACJE NA PRZYSZŁOŚĆ: NISKA EMISJA, TRANSPORT, PRZEMYSŁ

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem