Air For Life Polska +48 507 801 242
Wpływ grzybów i pleśni na nasze zdrowie

Wpływ grzybów i pleśni na nasze zdrowie

Sierpień 21, 2021

Powstawaniu pleśni i grzybów sprzyja zbyt duża wilgotność powietrza. Jeśli mieszkanie jest niewłaściwie wietrzone, a ocieplenie budynku zostało wykonane niedokładnie, bardzo szybko możemy zyskać nowych lokatorów na ścianach, w okiennych wnękach oraz przy suficie. Czy obecność charakterystycznych plam i zacieków powinna nas zaniepokoić?

Pleśnie i grzyby: jakie istnieją między nimi różnice?

Zanim wyjaśnimy wpływ organizmów tego typu na zdrowie dowiedzmy się, co je różni.

W zawilgoconych pomieszczeniach mamy do czynienia z dwoma rodzajami grzybów: strzępkowymi oraz domowymi. Te pierwsze, popularnie zwane pleśnią, tworzą niewielkie skupiska w miejscach, które zostały niewłaściwe zaizolowane. Nie wnikają w warstwę ściany czy podłogi, a tym samym nie niszczą materiałów budowlanych. Robią to natomiast grzyby domowe, które potrafią "wejść" w beton lub drewno, a tym samym osłabić konstrukcję budynku. W obu przypadkach mamy do czynienia z organizmami, które w sposób negatywny oddziałują na nasze zdrowie.

Jakie zagrożenia niesie za sobą przebywanie w pobliżu pleśni?

Nieprzyjemny wilgotny zapach to wierzchołek góry lodowej. Obecność grzybów w pomieszczeniu nie służy dobrze naszym drogom oddechowym. Po przedostaniu się do organizmu mogą podrażniać wrażliwsze obszary całego układu. Sporo na temat negatywnego wpływu na zdrowie mogą powiedzieć też osoby z alergią: podrażnienia wokół oczu, drapanie w gardle, kaszel czy kłopoty z zatokami to tylko niektóre objawy, które z czasem mogą uleć nasileniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że długotrwała ekspozycja na działanie pleśni może doprowadzić do zatrucia, które objawia się poprzez ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy, dolegliwości mięśniowo-stawowe, problemy skórne czy trudności w oddychaniu. Zarodniki, po wniknięciu do organizmu, mogą doprowadzić także do upośledzenia nie tylko dróg oddechowych, ale także innych narządów, w tym nerek czy wątroby. Przed pleśnią należy się chronić.

Z tych i wielu innych powodów, których tu nie wymieniliśmy, należy wystrzegać się przebywania w pobliżu grzybów na ścianach czy sufitach. Warto czym prędzej podjąć kroki ku ich likwidacji z zawilgoconych pomieszczeń.
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem